شنبه     02/تیر/1403 

طبق اعلام کمیته اطلاع‌رسانی ستاد انتخابات استان کرمان، بیشترین داوطلبان خانم مربوط به حوزه انتخابیه کرمان و راور با ۳۶ نفر است و حوزه‌های انتخابیه شهربابک، زرند و کوهبنان نیز با سه نفر کمترین میزان داوطلبان خانم را دارا هستند.

۶۲۹ نفر در استان کرمان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی تا پایان روز جمعه ۲۰ مردادماه جاری ثبت‌نام کرده‌اند که ۸۵ نفر آنها بانو و ۵۴۴ نفر آنها آقایان هستند.

در حوزه انتخابیه بافت، رابر، ارزوئیه ۵۳ نفر و در حوزه انتخابیه جیرفت و عنبر آباد ۴۸ نفر، زرند و کوهبنان ۵۸ نفر و حوزه شهربابک ۴۲ نفر تا روز گذشته در سامانه ثبت‌نام کرده‌اند.

همچنین در حوزه انتخابیه بم، ریگان، فهرج، نرماشیر و گنبکی ۳۶ نفر، در حوزه انتخابیه رفسنجان و انار ۸۶ نفر، حوزه انتخابیه سیرجان و بردسیر ۴۷ نفر، در حوزه انتخابیه کرمان و راور ۲۰۹ نفر، در حوزه انتخابیه کهنوج، رودبارجنوب، قلعه گنج، منوجان، فاریاب، جازموریان تا ۲۰ مردادماه ۵۰ نفر آمادگی داوطلبی خود را برای مجلس شورای اسلامی در سامانه ثبت کرده‌اند.

از روز اول تا پنجم به ترتیب ۱۴۰، ۱۲۲، ۱۴۷، ۱۰۱ و ۱۱۹ نفر در استان کرمان پیش‌ثبت‌نام کرده‌اند که ۸۴ نفر آنها دارای مدرک لیسانس و زیر لیسانس، ۴۲۴ نفر دارای مدرک فوق لیسانس، ۹۶ نفر دکتری و ۲۵ نفر دارای مدرک حوزوی هستند.

برپایه این گزارش، ۱۲۷ نفر در رده سنی ‌۳۰ تا ۳۵ سال، ۱۳۹ نفر در رده سنی️ ۳۶ تا ۴۰ سال، در رده سنی ️۴۱ تا ۴۵ سال ۱۲۰ نفر، در رده سنی ۴۶ تا۵۰ سال ۷۴ نفر، در رده سنی ️۵۱ تا ۵۵ سال ۷۵ نفر، در رنج سنی ️۵۶ تا ۶۰ سال ۵۱ نفر، در رده سنی ۶۱ تا ۶۵ سال ۳۰ نفر، در رده سنی ️۶۶ تا ۷۰ سال هشت نفر و پنج نفر در رده سنی ️۷۱ تا ۷۵ سال ثبت‌نام کرده‌اند.استاندار کرمان با اشاره به اینکه ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار از زمین‌های طرح ملی نهضت مسکن آماده‌سازی شده و حدود یک هزار هکتار نیز در دستور کار است که افزون بر ۷۰۰ هکتار آن در دستور کار شورای عالی معماری و شهرسازی قرار گرفته است، گفت: مشکل تامین زمین برای طرح نهضت ملی مسکن در استان وجود ندارد. 

محمد مهدی فداکار در شورای مسکن استان، با اشاره به اینکه گزارش‌ها و چالش‌های طرح نهضت ملی مسکن و همچنین مباحث مربوط به استعلام‌ها، الحاق زمین‌ها، موضوع بانک‌ها و تسهیلات مورد بحث و بررسی قرار گرفته است، افزود: بخشی از مسائل باید توسط همکاران وزارت کشور و راه و شهرسازی مورد پیگیری قرار گیرد.

وی افزود: برخی زمین‌ها در سه شهر بزرگ استان یعنی رفسنجان، جیرفت و سیرجان حدود چهار ماه در شورای عالی معماری شهرسازی باقی مانده که همکاران قول مساعد داده‌اند که تا یک ماه آینده پاسخ دهند.

استاندار کرمان با بیان این مطلب که مشاور برای آماده‌سازی زمین‌های نهضت مسکن در حال انجام کار است، بیان داشت: جلسه‌ای نیز با حضور رییس هلدینگ راه و شهرسازی قرارگاه خاتم‌الانبیا برگزار و مقرر شد برای آماده‌سازی زمین‌ها، همکاری کنند.

فداکار تصریح کرد: بخش عمده شهرهای استان به غیر از شهر کرمان را در قالب طرح خودمالکی خواهیم داد به این معنا که زمین‌ در شهرها آماده‌سازی و خدمات عمومی آنها انجام می‌شود، در ادامه قطعات زمین در اختیار خود مردم قرار خواهد گرفت تا ساخت مسکن را انجام دهند، ما نیز در قالب قانون جهش، افراد را به بانک‌ها معرفی کردیم تا تسهیلات خود را دریافت کنند.

وی بیان کرد: در برخی شهرهای کوچک مشکلاتی برای تامین زمین به دلیل تقاضای بیشتر، ایجاد شده است که در حال پیگیری جهت رفع این مشکلات هستیم.

مدیرکل دفتر فنی وزارت کشور در این جلسه با اشاره به اینکه برخی مسائل و مشکلات نهضت ملی مسکن مربوط به استان و برخی نیز مرتبط با کشور است، افزود: باید ۱۰۰ درصد ظرفیت دولت را جهت پیشرفت و تکمیل طرح نهضت ملی مسکن پای کار آورد، چرا که این امر دغدغه جدی مردم و مورد تاکید مقام معظم رهبری و رییس‌جمهور است.

وحید قربانی تحقق طرح نهضت ملی مسکن را مستلزم انجام کار جهادی و نهضتی دانست و افزود: کم‌کاری در این زمینه هیچ توجیهی ندارد از طرف دیگر هدف اجرای طرح نهضت ملی مسکن، کم کردن بار هزینه خانواده‌ها در حوزه مسکن است.

مدیرکل دفتر فنی وزارت کشور یکی از دلایل کاهش فرزندآوری را چالش مسکن عنوان کرد و افزود: بحث مسکن موضوعی روزمره نیست، بلکه باید به صورت خاص و ویژه به آن پرداخته شود.

قربانی تصریح کرد: هر کدام از مولفه‌های سرعت، کیفیت، هزینه و زمان در جای خود به صورت جهادی باید مورد توجه قرار گیرد.

دستیار ویژه وزیر راه و شهرسازی در این جلسه گفت: در حوزه طرح نهضت ملی مسکن، تفویض اختیار نسبت به گذشته بیشتر شده‌است، لذا به طور کلی دولت به دنبال تفویض اختیار و تمرکززدایی است.

روح‌الله اکبری بیان کرد: تامین مسکن یکی از کارهای اساسی مردم است که در صورت برطرف شدن این مشکل، به مراتب سطح زندگی مردم بهبود پیدا می‌کند.

دستیار ویژه وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: اگر در بحث طرح جوانی جمعیت در ۲ سال پیش رو کم‌کاری شود تا چندین سال آینده قابل جبران نخواهد بود، لذا بحث واگذاری زمین و یا مسکن در قالب طرح جوانی جمعیت باید با یک همت جدی اتفاق بیفتد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان در این جلسه گفت: بیشتر متقاضیان نهضت ملی مسکن شمال استان در چهار شهرستان بم، سیرجان، کرمان و رفسنجان است، همچنین ۴۰ درصد متقاضیان نهضت ملی مسکن در شهرستان کرمان قرار دارد.

رضا حافظی تصریح کرد: بیش از ۱۰ هزار هکتار اراضی پیشنهادی جهت الحاق به محدوده نهضت ملی مسکن در دستور کار است.

ساردوئی مدیرکل راه و شهرسازی جنوب استان کرمان گفت: در جنوب کرمان بیش از ۳۶ هزار نفر متقاضی در طرح نهضت ملی ثبت نام کرده‌اند و تاکنون ۴۳۰ هکتار اراضی تامین شده است.

وی با اشاره به اینکه در شهرستان جیرفت مشکل تامین زمین وجود دارد، خاطرنشان کرد: در شهرستان‌های جنوب کرمان اراضی مشخص شده و در حال آماده‌سازی اراضی هستیم.

 
 


شهباز حسن پور گفت: با توجه به مسائل و مشکلات عدیده ای که اتباع بیگانه برای استان کرمان رقم زده اند و ساکن شدن این اتباع غیرقانونی در حاشیۀ شهرها و روستاها، بخشی از اشتغال کشور از سوی این اتباع اشغال شده و باعث بیکاری بیش از ۱۰۰ هزار نفر از جوانان شده است.

وی ادامه داد: به دلیل ورود غیرقانونی و نداشتن مجوز، مسائل امنیتی هم اتفاق می افتد بنابراین از مجموعۀ وزارت کشور و شخص رئیس جمهور درخواست می کنم درخصوص ساماندهی و تعیین تکلیف وضعیت حضور اتباع غیرقانونی اهتمام داشته باشند.

حسن پور همچنین با بیان این که یکی از مسائل و مشکلات استان کرمان خشکسالی های پی درپی سال های اخیر است، یادآور شد: هم در تامین آب شرب و هم در بحث آب کشاورزی مشکل داریم، از وزیر نیرو می خواهم درخصوص انتقال خط دوم آب خلیج فارس به استان کرمان و سایر استان های کویری اقدام عاجل بکند، از وزیر جهاد کشاورزی نیز می خواهم در خصوص تخصیص اعتبار برای توسعۀ آبیاری زیر سطحی در بخش کشاورزی اقدام کند که توسعه در این بخش راندمان تولید و اشتغال را افزایش می دهد.

وی ۳۱ تیرماه در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور بیان کرد: ابتدا از هیات دولت سوال بنده این است با توجه به دستور صریح مقام معظم رهبری به دولت که به معیشت مردم توجه داشته باشید آیا از قیمت های لجام گسیخته خبر دارید؟ آیا دولت برای حل مشکلات مردم برنامۀ مشخص و زمان بندی شده دارد؟ ما نمایندگان برای مردم جوابی غیر از شرمندگی نداریم. از وضعیت واردات خودرو چه خبر؟ مردم می پرسند چرا دولت قانون را اجرا نمی کند. از همسان سازی حقوق و رسیدگی به مسائل و مشکلات بازنشستگان چه خبر؟.

حسن پور خطاب به رئیس جمهور و هیات دولت به ویژه تیم اقتصادی دولت ادامه داد: تصمیمات بازار سرمایه باید بر اساس قاعده ای علمی و تخصصی باشد. اقدامات اخیر دولت در خصوص بازار سرمایۀ کشور موجب ضرر و زیان گسترده ای برای سهامداران شده است. از دولت و شخص رئیس جمهور می خواهم نسبت به اصلاح قیمت خوراک پتروشیمی ها، اصلاح نرخ تعرفۀ صادراتی، اصلاح قیمت تعرفۀ ارز صادراتی برای سهامداران بورس که مربوط به کل آحاد جامعه می شود، اقدام عاجل انجام دهد.

وی خاطرنشان کرد: از معاون رئیس جمهور می خواهم هرچه سریع تر سفری به دیار کریمان داشته باشد، مردم می پرسند برای واحدهای صنعتی نیمه فعال و راکد که حدود ۵۰ درصد واحدهای صنعتی موجود در شهرک ها و مناطق صنعتی را شامل می شود چه برنامه ریزی ویژه ای دارید؟ از وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس جمهور می خواهم هیاتی را به استان کرمان اعزام کند تا راهکار مناسبی برای حل مشکلات استان ارائه کنند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: از وزیر علوم تقاضا می شود با توجه به عقب ماندگی استان کرمان در حوزۀ شرکت های دانش بنیان و فناور، توجه ویژه به استان داشته باشد تا در همۀ شهرستان ها زیرساخت های فناوری شکل بگیرد.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه کرمان پایتخت مقاومت جهان اسلام است وزارت میراث فرهنگی و گردشگری چه برنامه ای برای وضعیت گردشگری استان دارد؟ با توجه به ظرفیت و پتانسیل های بسیاری که در استان وجود دارد از وزیر می خواهم سفری به استان کرمان و شهرستان های سیرجان و بردسیر داشته باشد و نسبت به توسعۀ گردشگری استان اقدام کند.حجت‌الاسلام عباس مسلمی‌زاده امروز در همایش احلی من‌العسل در امامزاده احمد این شهرستان اظهار کرد: ترویج فرهنگ عاشورایی و ولایت‌پذیری نوجوان ۱۳ ساله دشت کربلا  از اهداف برگزاری این همایش عاشورایی است.

امام جمعه سیرجان افزود : عبارت «احلی من‌العسل» پاسخ حضرت قاسم‌بن‌الحسن(ع) در شب عاشورا به عموی بزرگوارش، حضرت سیدالشهدا(ع) است که پرسیدند که مرگ در نزد تو چگونه است و این نوجوان ۱۳ ساله در جواب گفت مرگ در نزد من شیرین‌تر از عسل است.

 وی بیان کرد: مراسم سوگواری احلی من‌العسل به پاس تجلیل از شهدای نوجوانان کربلا بالاخص حضرت قاسم‌بن‌الحسن(ع) به‌عنوان نوجوانان عاشقان و پیروان‌سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) برگزارمی‌شود.

مدیرآموزش و پرورش سیرجان نیز گفت: در این آیین پرشکوه بیش از یک‌هزار نفر از دانش‌آموزان دوره‌های اول و دوم متوسطه شرکت کردند و مراسم «احلی من‌العسل» "هرساله به‌طور بایسته و شایسته برگزار می‌شود.

   عباس عزت آبادی افزود : باید از وقایع مربوط به نهضت امام حسین(ع) به‌خوبی درس بگیریم و در حماسه عاشورا وقتی یک نوجوان ۱۳ ساله از شهادت به‌عنوان طعمی شیرین‌تر از عسل یاد ‌کند نشان دهنده اوج عزت و شهامت او بوده و چه خوب است که نسل نوجوان امروز نیز با چنین معرفتی آشنا شود.

 وی ادامه داد: نهضت عاشورای امام حسین(ع) واقعه‌ای بسیار پیچیده در طول تاریخ است که ابعاد مختلف آن برای دانش‌آموزان و نسل امروز باید شناسانده و تبیین شود.علی‌رغم اجرای طرح تحول نظام سلامت در چند سال اخیر و هزینه‌های فراوانی که دولت در این بخش صرف و همواره در بیان عملکردش به آن‌ها استناد کرده، هنوز شهری در استان کرمان وجود دارد که با جمعیتی حدود ده هزار نفر فاقد درمانگاه بوده و اهالی آن از دریافت خدمات درمانی در مواقع اضطراری محروم هستند.
شهر زیدآباد سیرجان براساس سرشماری سال ۹۵ هشتمین بخش پرجمعیت استان کرمان است اما نبود مراکز خدمات درمانی در این شهر موجب گلایه مردم شده است.

متن پیام شهروند خبرنگار:
با وجود اینکه زید آباد یکی از شهر‌های بزرگ سیرجان حساب میشه، اما هنوز درمانگاهی برای خودش نداره الان مردم شب نصف شب باید ۳۵ کیلومتر برن سیرجان تا درمان بشن اونایی هم که وسیله ندارن تکلیفشون مشخصه، من از بچه‌های شبکه خبر خواهش میکنم حتما پیگیر باشن تا جان انسانی به خطر نیوفته.تور کنسرت‌های علیرضا قربانی خواننده موسیقی سنتی از ۱۶ اردیبهشت تا ۲۶ تیرماه در شهر‌های مختلف کشور از جمله گرگان، رشت، تبریز، شیراز، کرمان، سیرجان، جزیره کیش و تهران برگزار شد، این رویداد پس از ۳۰ اجرا در کاخ موزه سعدآباد تهران به پایان رسید و قرار است تور کنسرت‌های قربانی در کانادا، استرالیا و اروپا برگزار شود.

قربانی در این باره در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشته است: «باعث افتخار است که بعد از تور کنسرت‌های ایران اکنون فرصتی دست داده تا در خدمت هموطنان عزیز در کانادا باشیم. این کنسرت‌ها در دو هفته اول نوامبر۲۰۲۳ در کانادا برگزار خواهد شد. کنسرت ونکوور در سالن اُرفیوم در تاریخ ۵ نوامبر و کنسرت تورنتو در تاریخ ۱۱ نوامبر در سالن مریدیان برگزار خواهد شد.

بلیت فروشی این کنسرت‌ها در تاریخ ۲۳ جولای ساعت ۳ عصر به وقت محلی از سایت‌های اعلام شده آغاز خواهد شد. اطلاعات تکمیلی در مورد دیگر کنسرت‌های این تور در کانادا، استرالیا و اروپا به زودی اعلام خواهد شد.»

براین اساس کنسرت علیرضا قربانی پنجم نوامبر (۱۴ آبان) در سالن اُرفیوم ونکوور و ۱۱ نوامبر (۲۰ آبان) در سالن مریدیان تورنتو برگزار خواهد شد. مدیریت هنری این اجرا‌ها را حسام ناصری بر عهده دارد.

همایون شجریان

کنسرت همایون شجریان دیگر خواننده موسیقی سنتی قرار است با همراهی ارکستر «سیاوش»، ۳۰ آگوست (هشتم شهریور) در شهر استانبول ترکیه و یکم سپتامبر (دهم شهریور) در شهر آمستردام هلند برگزار شود.

همچنین این خواننده دوم سپتامبر (۱۱ شهریور) در شهر فرانکفورت، سوم سپتامبر (۱۲ شهریور) در شهر برلین آلمان و هشتم سپتامبر (۱۷ شهریور) در استکهلم و نهم سپتامبر (۱۸ شهریور) در گوتنبرگ سوئد، دهم سپتامبر (۱۹ شهریور) در کپنهاگ دانمارک و دوم اکتبر (دهم مهر) در دوسلدورف آلمان روی صحنه می‌رود.

وحید تاج و همراهی با گروه «ماه»

تور کنسرت اروپایی گروه «ماه» با عنوان «به یاد استاد» با ادای دینی به زند ه یاد استاد محمدرضا شجریان خسروِ آواز ایران به سرپرستی و آهنگسازی استاد مجید درخشانی و خوانندگی وحید تاج ۲۸ جولای تا ششم آگوست (ششم تا ۱۵ مرداد) برگزار می‌شود.

مجید درخشانی (نوازنده تار و سه تار)، مهرداد ناصحی (کمانچه)، امین گلستانی (عود)، جمشید صفرزاده (سنتور) و مصطفی نریمانی (دف و دایره) نوزاندگان این کنسرت هستند.

گروه «ماه» ۲۸ جولای (ششم مرداد) در شهر لوبک آلمان، ۲۹ جولای (هفتم مرداد) در کپنهاگ دانمارک، ۳۰ جولای (هشتم مرداد) در هایدلبرگ و ۳۱ جولای (نهم مرداد) در زاربروکن، سوم آگوست (۱۲ مرداد) در کایزرسلاوترن آلمان، چهارم آگوست (۱۳ مرداد) در لوکزامبورگ، پنجم آگوست (۱۴ مرداد) در فرانکفورت و ششم آگوست (۱۵ مرداد) در کلن آلمان به روی صحنه خواهد رفت.با حضور پرشور بازنشستگان و خانواده‌ها جشن بزرگ تکریم گل‌گهر از بازنشستگان برگزار شد

 جشن بزرگ تکریم گل‌گهر به بهانه تکریم و تقدیر از بازنشستگان شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با حضور پرشور خانواده‌های بازنشستگان شرکت گل‌گهر برگزار شد

 این آیین که در مجموعه گردشگری گهرپارک سیرجان و با حضور جمعی از معاونین و‌مدیران گل گهر برگزار شد، با اجرای برنامه‌های شاد، متنوع و مولودی‌خوانی همراه بود.