استاندار کرمان با اشاره به اینکه ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار از زمین‌های طرح ملی نهضت مسکن آماده‌سازی شده و حدود یک هزار هکتار نیز در دستور کار است که افزون بر ۷۰۰ هکتار آن در دستور کار شورای عالی معماری و شهرسازی قرار گرفته است، گفت: مشکل تامین زمین برای طرح نهضت ملی مسکن در استان وجود ندارد. 

محمد مهدی فداکار در شورای مسکن استان، با اشاره به اینکه گزارش‌ها و چالش‌های طرح نهضت ملی مسکن و همچنین مباحث مربوط به استعلام‌ها، الحاق زمین‌ها، موضوع بانک‌ها و تسهیلات مورد بحث و بررسی قرار گرفته است، افزود: بخشی از مسائل باید توسط همکاران وزارت کشور و راه و شهرسازی مورد پیگیری قرار گیرد.

وی افزود: برخی زمین‌ها در سه شهر بزرگ استان یعنی رفسنجان، جیرفت و سیرجان حدود چهار ماه در شورای عالی معماری شهرسازی باقی مانده که همکاران قول مساعد داده‌اند که تا یک ماه آینده پاسخ دهند.

استاندار کرمان با بیان این مطلب که مشاور برای آماده‌سازی زمین‌های نهضت مسکن در حال انجام کار است، بیان داشت: جلسه‌ای نیز با حضور رییس هلدینگ راه و شهرسازی قرارگاه خاتم‌الانبیا برگزار و مقرر شد برای آماده‌سازی زمین‌ها، همکاری کنند.

فداکار تصریح کرد: بخش عمده شهرهای استان به غیر از شهر کرمان را در قالب طرح خودمالکی خواهیم داد به این معنا که زمین‌ در شهرها آماده‌سازی و خدمات عمومی آنها انجام می‌شود، در ادامه قطعات زمین در اختیار خود مردم قرار خواهد گرفت تا ساخت مسکن را انجام دهند، ما نیز در قالب قانون جهش، افراد را به بانک‌ها معرفی کردیم تا تسهیلات خود را دریافت کنند.

وی بیان کرد: در برخی شهرهای کوچک مشکلاتی برای تامین زمین به دلیل تقاضای بیشتر، ایجاد شده است که در حال پیگیری جهت رفع این مشکلات هستیم.

مدیرکل دفتر فنی وزارت کشور در این جلسه با اشاره به اینکه برخی مسائل و مشکلات نهضت ملی مسکن مربوط به استان و برخی نیز مرتبط با کشور است، افزود: باید ۱۰۰ درصد ظرفیت دولت را جهت پیشرفت و تکمیل طرح نهضت ملی مسکن پای کار آورد، چرا که این امر دغدغه جدی مردم و مورد تاکید مقام معظم رهبری و رییس‌جمهور است.

وحید قربانی تحقق طرح نهضت ملی مسکن را مستلزم انجام کار جهادی و نهضتی دانست و افزود: کم‌کاری در این زمینه هیچ توجیهی ندارد از طرف دیگر هدف اجرای طرح نهضت ملی مسکن، کم کردن بار هزینه خانواده‌ها در حوزه مسکن است.

مدیرکل دفتر فنی وزارت کشور یکی از دلایل کاهش فرزندآوری را چالش مسکن عنوان کرد و افزود: بحث مسکن موضوعی روزمره نیست، بلکه باید به صورت خاص و ویژه به آن پرداخته شود.

قربانی تصریح کرد: هر کدام از مولفه‌های سرعت، کیفیت، هزینه و زمان در جای خود به صورت جهادی باید مورد توجه قرار گیرد.

دستیار ویژه وزیر راه و شهرسازی در این جلسه گفت: در حوزه طرح نهضت ملی مسکن، تفویض اختیار نسبت به گذشته بیشتر شده‌است، لذا به طور کلی دولت به دنبال تفویض اختیار و تمرکززدایی است.

روح‌الله اکبری بیان کرد: تامین مسکن یکی از کارهای اساسی مردم است که در صورت برطرف شدن این مشکل، به مراتب سطح زندگی مردم بهبود پیدا می‌کند.

دستیار ویژه وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: اگر در بحث طرح جوانی جمعیت در ۲ سال پیش رو کم‌کاری شود تا چندین سال آینده قابل جبران نخواهد بود، لذا بحث واگذاری زمین و یا مسکن در قالب طرح جوانی جمعیت باید با یک همت جدی اتفاق بیفتد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان در این جلسه گفت: بیشتر متقاضیان نهضت ملی مسکن شمال استان در چهار شهرستان بم، سیرجان، کرمان و رفسنجان است، همچنین ۴۰ درصد متقاضیان نهضت ملی مسکن در شهرستان کرمان قرار دارد.

رضا حافظی تصریح کرد: بیش از ۱۰ هزار هکتار اراضی پیشنهادی جهت الحاق به محدوده نهضت ملی مسکن در دستور کار است.

ساردوئی مدیرکل راه و شهرسازی جنوب استان کرمان گفت: در جنوب کرمان بیش از ۳۶ هزار نفر متقاضی در طرح نهضت ملی ثبت نام کرده‌اند و تاکنون ۴۳۰ هکتار اراضی تامین شده است.

وی با اشاره به اینکه در شهرستان جیرفت مشکل تامین زمین وجود دارد، خاطرنشان کرد: در شهرستان‌های جنوب کرمان اراضی مشخص شده و در حال آماده‌سازی اراضی هستیم.